20 boliger i Grejs
I Grejs udenfor Vejle har Torntoft & Mortensen opført 20 nye boliger i hovedentreprise. Alle boliger er rækkehuse i ét plan og er bygget sammen to og to.
Boligerne er etableret som 3-rums boliger, men kan indrettes fleksibelt med mulighed for enkel ombygning til 4-rums boliger.
Boligerne er store og rummelige og ligger smukt placeret tæt op ad grønne områder i den centrale del af Grejs.
Boligerne er placeret således, at den enkelte bolig sikres både morgen- og aftensol samt et vestvendt terrasseareal til ophold.
I området omkring boligerne vil der være rigeligt med parkeringspladser til beboerne. Desuden er der tænkt i adgangsvej til afdelingen, så boligerne ligger ugeneret i forhold til nabobebyggelsen.
Fra boligerne er der udgang via havedør fra stuen til den private have bag ved boligen.
Mellem de to boliger i hvert dobbelthus er der privat carport, udhus og tag-rum til ekstra opbevaring.
Boligerne er bygget i lyse, gule mursten med tag i sorte betonsten og mørkegrå vinduer i træ/alu. Indvendigt i boligerne er farverne holdt lyse med hvide vinduer og døre og lyst askeparket på gulve i opholdsrum. I badeværelset er der mørkegrå klinker på gulvet og på væggen i brusekabinen, til at bryde med det lyse look og skabe et mere moderne udtryk.



